IV Krajowa Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę

IV Krajowa Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę

W dniach 15-16 marca 2013 roku nasz Chór uczestniczył w IV Krajowej Pielgrzymce Muzyków Kościelnych na Jasną Górę. Organizatorem i gospodarzem tego spotkania był ojciec Nikodem Kilnar- krajowy duszpasterz muzyków kościelnych. W piątek 15 marca modliliśmy się i śpiewaliśmy przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej podczas Apelu Jasnogórskiego, który był transmitowany przez telewizję TRWAM i radio Maryja.

W kolejnym dniu 16 marca nasz Chór prowadził śpiewy , najpierw podczas Nabożeństwa Pokutnego, a następnie o godz. 13 podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej przez Abp. Stanisława Nowaka w Bazylice Jasnogórskiej. W sposób szczególny podczas tej Eucharystii modliliśmy się za dusze zmarłych w ubiegłym roku wybitnych muzyków, którzy większość swego życia poświęcali muzyce kościelnej- za śp. Profesora Stefana Stuligrosza i śp. Pana Wiesława Jelenia – prezesa Związku Chórów CAECILIANUM.

g535w

Aby podkreślić ogromnym szacunek do tak bliskiego nam Prof. Stefana Stuligrosza podczas Mszy św. wykonywaliśmy kompozycje liturgiczne śp. Profesora. Niezwykle wzruszającym momentem było przekazanie przez córkę Profesora – Annę – pamiątek po zmarłym Ojcu do Muzeum Jasnogórskiego- srebrnej batuty wysadzanej diamentami ( nagrody Polskiego Radia wręczonej prof. Stuligroszowi za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chóralistyki)  oraz różańca , na którym modlił się śp. Profesor za życia i w chwili śmierci. Warto również odnotować, że podczas tej pielgrzymki wykonaliśmy dwa szczególne utwory skomponowane specjalnie dla naszego Chóru: „Chwała Tobie, Królu wieków”  Pana  Bogdana Stępnia – organisty katedry gliwickiej ( który zasiadał przy organach jasnogórskich)  i „Introibo ad altare Dei” Kamila Przygrodzkiego- naszego chórzysty.

Zostaw komentarz