Zaśpiewaliśmy ku chwale Nowonarodzonego w Winnicy

Zaśpiewaliśmy ku chwale Nowonarodzonego w Winnicy

13 stycznia 2019 nasz chór zaśpiewał w Kościele Świętej Trójcy w Winnicy świąteczny koncert kolęd. Śpiewakom dyrygował dr Piotr Karwowski, a za organami zasiadł Piotr Arseniuk. Kościół podczas naszego występu został gęsto wypełniony przez parafian, a po koncercie chórzyści zostali zaproszeni na kolację.

Kościół Świętej Trójcy w Winnicy (źródło: naszawinnica.pl)

Winnica jest wsią położoną w województwie mazowieckim, zamieszkałą przez 754 osoby (stan z roku 2011 [źródło: Wikipedia]). Kościół do którego uczęszczają parafianie w swojej pierwotnej formie został wzniesiony około 1484-1509 roku. W roku 1944 kościół został poważnie zdewastowany, a jego remont został wykonany po II WŚ, w 1945 roku. Od 2010 roku proboszczem parafii jest ks. Zbigniew Paweł Maciejewski – autor książek 100 x więcej do kochania czy 366 komentarzy do Ewangelii.

Z parafią silnie związana jest nasza dawna chórzystka Joanna Centkowska – obecna organistka Kościoła Świętej Trójcy w Winnicy, absolwentka Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Podzieliła się ona z nami swoją refleksją na temat niedzielnego występu:

Poza pobudkami czysto emocjonalnymi – wszak czułam się tak, jak gdyby przyjechała na Święta moja liczna rodzina – najbardzej ujmującym elementem całego występu był dla mnie fakt, że dojrzałe wykonanie wymagających partii wokalnych jest zasługą dzieci i młodzieży. Zadziwiająca precyzja śpiewu, ogromne zaangażowanie i bardzo profesjonalne podejście do wykonywania muzyki są, według moich przemyśleń, przedłużeniem postawy dyrygenta, która udziela się całemu zespołowi

Śmiałe interpretacje, wyrazista artykulacja, dynamika rozpinająca się od przejmującego piano do potężnego forte i pełnia brzmienia. Będąc jeszcze chórzystką, wydawało mi się, że inaczej być nie może. Z perspektywy czasu i własnych doświadczeń, moja reakcja, tym razem już jako słuchacza, przerodziła się w szczery zachwyt. Wrażliwość muzyczna, jaką przedstawia Schola Cantorum, jest czymś rzadkim i drogocennym.

Dziękuję za wspaniały koncert i budującą obecność. Życzę Wam, aby całe Wasze życie było tak piękne i szlachetne, jak śpiew.

Zostaw komentarz