VII Krajowy Kongres Pueri Cantores

VII Krajowy Kongres Pueri Cantores

W dniach 30 kwietnia- 3 maja 2012 uczestniczyliśmy w VII Krajowym Kongresie Chórów PUERI CANTORES w Częstochowie na Jasnej Górze. Ten niezwykły czas jedności i łączności z innymi chórami zrzeszonymi w Polskiej Federacji PURI CANTORES jest potwierdzeniem naszej aktywnej przynależności do federacji. Kongres rozpoczęła uroczysta inauguracja na placu Biegańskiego w Częstochowie, którą poprowadził Pan Jan Pospieszalski. Z Placu w uroczystej procesji z modlitwą i śpiewem na ustach wszystkie chóry przeszły pod wały Jasnogórskie aby na kolanach powitać naszą Matkę Królową Polski. Wieczorem pierwszego dnia w Kaplicy Cudownego Obrazu odśpiewaliśmy wspólnie Litanię Loretańską i modliliśmy się uczestnicząc w Apelu . 1 maja wieczorem w Bazylice Jasnogórskiej zaśpiewaliśmy ( razem z innymi chórami) niezwykły koncert inaugurujący 20 Międzynarodowy Festiwal GAUDE MATER.

Koncert był poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi Wojciechowi Kilarowi, który świętuje w tym roku swoje 80-te urodziny. W obecności kompozytora wykonaliśmy trzy jego utwory: Bogurodzica, Angelus i Exodus. Chórami oraz wspaniałą orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej dyrygował p. Adam Klocek. Pan Kilar nie krył wzruszenia i po zakończonym koncercie podziękował wszystkim śpiewakom. 2 maja oprócz przedpołudniowych prób uczestniczyliśmy po południu w Archikatedrze Częstochowskiej w uroczystych Nieszporach . Melodie nieszporów specjalnie na ten kongres napisał prof. Stefan Stuligrosz. Wieczorem zaśpiewaliśmy koncert w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszęcinie.

W dniu 3 maja 2012r. w święto Matki Bożej Królowej Polski uczestniczyliśmy w Mszy św. odprawianej na wałach Jasnogórskich. Na Mszy św. śpiewały połączone chóry PUERI CANTORES. Psalm cudownie zaśpiewała nasza chórzystka Dorotka Czapska. Podczas całego Kongresu chórami dyrygował Pan Jarosław Jasiura. Pobyt na Jasnej Górze na długo pozostanie w naszej pamięci. Zachęcamy do oglądania zdjęć w Galerii.

Zostaw komentarz