Najpiękniej zaśpiewali chorał

Źródło: nowiny.rybnik.pl

Najpiękniej zaśpiewali chorał

Grand Prix V Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Metropolii Górnośląskiej zdobyła schola Cantorum Misericordis Christi przy parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej pod dyrekcją Piotra Karwowskiego. Impreza odbyła się w sobotę w kościele farnym pw. śś. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach. Kiedy ks. dr Wiesław Hudek, szef jury, ogłosił werdykt, w świątyni rozległy się gromkie brawa. Chórzyści z Podlasia zachwycili bowiem wszystkich wspaniałym wykonaniem chorału gregoriańskiego. Pierwsze miejsce otrzymała połączona Schola Liturgiczna ?Agni Novi? przy parafii św. Jerzego w Jasienicy i św. Marcina w Międzyrzeczu, którą dyrygowali Ewa i Paweł Sowa. Drugą nagrodę jurorzy przyznali Chórowi Międzyparafialnemu z Sulejówka (dyrygent Wojciech Karaś), a trzecią ex aequo scholi Ad Templum Sancti Jacobi przy parafii pw. św. Jakuba w Brzesku (dyrygent siostra Maria Filipowska) oraz chórowi Canticum Novum przy parafii pw. św. Brata Alberta w Żorach (dyrygent Gabriela Jaworska).

Przyznano ponadto pięć wyróżnień. Dwa z nich pojechały do Białej Podlaskiej, ponieważ przyznano je za najlepiej wykonany utwór pasyjny i dla najlepszego dyrygenta przeglądu. Tymczasem najwyżej oceniono interpretację właśnie scholi z Białej Podlaskiej, a za najlepszego dyrygenta uznano jej szefa Piotra Karwowskiego. Nagrody wręczał Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski, rdzenny żorzanin. W sobotnim finale imprezy, który trwał do wieczora, wystąpiło 15 chórów z całego kraju. Poziom był bardzo wysoki. Dodajmy, iż finałową piętnastkę wyłoniono spośród wielu zespołów, które chciały wziąć udział w przeglądzie, będącym jedynym tego typu w kraju. Imprezie patronowali arcybiskup dr Damian Zimoń, metropolita górnośląski, i Waldemar Socha, prezydent Żor. Ten pierwszy przypomniał, że pieśń pasyjna i pokutna nawiązuje do tego, co jest najlepsze w obecnym czasie: tajemnicy śmierci Pana Jezusa.

? Współczesny człowiek potrzebuje pokuty i nawrócenia. Nowoczesne Żory są pełne reklam i świateł z supermarketów, to wszystko widać szczególnie wieczorem. Rozwój materialny jest ważny, ale pamiętajmy również o rozwoju wewnętrznym ? zachęcał metropolita katowicki, który przybył do Żor na podsumowanie przeglądu. Zaproponował również zaproszenie do udziału w kolejnych edycjach imprezy chórów z Kościołów prawosławnego i greckokatolickiego. ? Cieszę się, że w przeglądzie uczestniczy Kościół ewangelicki. Ale teraz należałoby zrobić krok w stronę kościołów wschodnich. Przecież u ich pieśń pasyjna i pokutna rozwijała się w niezwykły sposób. Tam kontempluje się cierpienie Pana Jezusa ? zaznaczył na podsumowanie przeglądu metropolita górnośląski.

Źródło: nowiny.rybnik.pl

Zostaw komentarz